Како да залечите слике у ГИМП-у?

Ово је једно кратко упутство за оно што се на енглеском зове “heal tool”. Дакле идеја је да залечимо разне недостатке на сликама користећи програм.

Прилично дуго користим Линукс системе (разне дистрибуције), од неке 2008. године, али користим и Виндоуз и Мек ОуеС Икс (изломисмо језик). Не робујем ниједном од њих, просто користим шта ми треба од сваког.

Тренутно сам на МИкс Линуксу и прилично ми је задовољио све потребе што се тиче рачунара и посла којим се бавим. Због тога не користим Фотошоп, већ ГИМП.

ГИМП је прилично добар програм за обраду слика на Линуксовим системима (ради и на Виндоуз и Мек…) и има много алата који могу да се употребе лако. У суштини, прилично је сличан Фотошопу.

Крпимо пукотине

Да бисмо излечили неку слику, потребно је да склонимо, обришемо, прикријемо главне недостатке.

Постоји много начина да се то уради. Можете и да режете делове слике и лепите и уклапате све док складно не сакријете оно што Вам на слици смета, нпр свекрву.

Постоји и лакши начин за то уз помоћ ГИМП-овог алата, и то два. Један се зове Clone (прев. клонира), други Healing (прев. лечи), а оба нам нуде све чари модерног здравства – клонирање и лечење:

У зависности од тога шта Вам треба, можете да користите оба и комбинујете или само један.

Ево шта сам ја успео да урадим за неких 2-3 минута и закрпио једну пукотину у зиду:

Пукотина пре молерских радова
Пукотина после молерских радова

Наравно, може ово да се уради и много боље уз мало више времена, стрпљења и маште. Ево и неколико савета како да користите овај алат.

Ја сам за слику изнад користио само Healing алат (овај што лечи ране).

Како се користи Healing на ГИМПУ?

Ако сте отворили слику у ГИМПу, обавезно је дуплирајте да бисте имали бекап почетног стања. Слику дуплирате кликом на ову иконицу:

Одаберите сада healing алат (пречица на тастатури је тастер Х односно H латиницом).

Узмите узорак здравог парчета зида тако што ћете држати Цтрл тастер и кликнути левим кликом на тај здрави део.

Затим, пустите Цтрл, идите на пукотину на зиду (или на то што желите да прекријете) и само кликните. Одмах ћете видети резултат – здрави део слике копирао се на део где сте кликнули.

Овде је битна и четкица, па погледајте коју четкицу користите, испробајте неколико. За ову пукотину ја сам користио ову без икаквих подешавања:

Водите рачуна да узорке узимате у близини пукотине да бисте покупили исту светлост која влада у близини пукотине. Створите и неки визуелни доживљај и претпоставу како би све изгледало да нема пукотине, мислите на боје, околину и слично.

Вежбајте пуно

Планирао сам да напишем један дужи текст али онда сам схватио да не бисте имали користи од тога. И сам сам често трагао за широким упутствима које ће ми отворити видике и научити ме нешто.

Међутим, велика и широка упутства се брзо забораве. Памти се се само оно што сами пређемо, корак по корак, и памтимо где смо грешили, и оно што је најважније: Како смо то поправили.

Аутор: Иван Благојевић

Радим као Engineering Lead у Адриахосту. Највише времена проводим на Линукс серверима.

Помажем људима да реше проблеме и да одаберу прави хостинг за свој сајт. Овде је моја радна биографија.

Пишем овде у слободно време.

Други текстови са блога:

Чија је историја у Старом Завету?

Чија је историја у Старом Завету?

Стари завет је део историје јеврејског народа или народа који је у то време доживео ту историју. Пробаћу да запишем своје мисли око подебљаног дела претходне реченице, а да...