Отворите фотографију коју желите да ретуширате. Уколико не умете то да урадите, можда је боље да за почетак погледате раније радове на ову тему где можете видети како се то ради. За разлику од прошлог упутства које сам писао Ретуширање фотографије лица у Фотошопу за почетнике, у овом ћемо користити мало напреднију методу. Овде имамо и јаче боре и много више детаља које треба уклонити са фотографије лица.
Када је слика отворена у Фотошопу, направите две копије (користите пречицу: Ctrl+J). Једну назовите бројем 1, другу бројем 2.
Угасите привремено преглед копије 2 (кликните на иконицу ока испред прегледа тог слоја). Одаберите слој 1.
Са одабраним слојем 1 идите на Filter-Blur-Gaussian Blur.
Radius подесите тако да се слика замути таман толико да се не види текстура, ситније боре и детаљи ситних неправилности. Вредност може варирати у зависности од квалитета и димензија слике. Испробавајте док не буде задовољавајуће.
Укључите сада слој 2 и одаберите га (кликните мишем/оловком на њега).
Са одабраним слојем 2 идите на Edit-Apply Image…
У прозору који се отвори унети следеће поставке:
- Layer: 1 (одабрати из падајућег изборника)
- Channel: RGB (одабрати из падајућег изборника)
- Invert (означити поље)
- Blending: Add (одабрати из падајућег изборника)
- Scale: 2 (уписати)
Слика треба да постане сива. Док је слој 2 још увек одабран кликнути на иконицу Curves.
У прозору који ће се отворити са стране, ухватити доњи део линије (квадратић) и повући га до базе шиљка, исто тако ухватити и квадратић који се налази на другом-горњем крају линије у повући га до врха шиљка (види слику испод).
То треба да изгледа баш као на слици испод, ситни детаљи који и текстура лица сада је појачана и јасно видљива. То нам и јесте циљ јер нам овакав приказ омогућава лакше проналажење неправилности.
Затворите Curves прозор кликом на стрелицу:
Одаберите слој 2 и на њему примените измене свих мањих детаља.
[symple_box color=”green” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Можете у овом слоју одмах избацити и крупније детаље. Ја лично волим да их средим касније само зато што са њима треба бити пажљивији и често се мора понављати поступак све док не испадне како треба. [/symple_box]
Користите све трикове и алате за које сте чули да посао обавите како треба. Можете почети са Healing Brush алатима. Spot Healing Brush користити за истакнуте поре и тачкасте неправилности. Healing Brush и Patch Tool користите за крупније детаље.
[symple_box color=”blue” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Планирам да напишем упутство за коришћење Healing Brush четкица са објашњењима и триковима. До тада се снађите. [/symple_box]
За Spot Healing Brush довољно је прећи или кликнути на детаљ који желите да уклонимо. Уколико је у питању танка бора, нежељена длака косе или браде кликните и вуците овом четкицом.
За Healing Brush треба најпре одабрати здраву област. Држите тастер Alt и кликните на здрави део коже. Сваки следећи пут када кликнете било где на слици извшићете наношење области чији сте узорак узели док сте држали тастер Alt. Дакле, циљ је узети узорак здраве и чисте обаласти и налепити га на детаљ који желимо да прикријемо.
За Patch Tool одаберите детаљ који желите да уклоните тако што ћете га уоквирити овим алатаом. Одмах затим повуците мишем одабрану област на део коже који је чист и нежељени детаљ ће нестати. Вежбајте, вежбајте пуно.
Дакле, обавите посао тако да изгледа што природније и са што мање трагова уклањања.
Једном када завршите са радом на ситним детаљима искључите Curves слој. Одаберите слој 2 и промените му Blending Mode на Linear Light.
Сада се подразумева да смо посао са ситним детаљима завршили. Одаберите слојеве 1, 2 и Curves слој (држите тастер Ctrl и кликните на сваки слој посебно).
Када су слојеви одабрати направите групу од њих. Да направите групу слојева искористите комбинацију тастера Ctrl+G.
Направите сада копију групе комбинацију тастера Ctrl+J. На овој копији радићемо избацивање крупних детаља као што су велике боре на челу. Радимо на копији јер тако осигуравамо могућност да ћемо покварити досадашњи рад. Управо сам због тога ове гломазне детаље оставио за касније.
Отворите групу 2, односне копију на којој ћемо радити. Одаберите слој 2.
Слој 2 је одабран, укључите слој Curves кликом на иконицу са оком испред слоја и промените (вратите) Blending Mode за слој 2 на Normal (одаберите из падајућег менија).
И овде можете користити све доступне алате. Ја најчешће користим Stamp Tool, али ви можете испробати и Healing Brush и Patch Tool па вежбајте све док не видите шта вам највише одговара за рад.
Шта је битно?
Када вам први пут не испадне добро, наставите да радите. Све док не буде добро.
Ако сте завршили посао, поставите Blending Mode за слој 2 на Linear Light. Искључите слој Curves i погледајте резултат.
Ако постоје неке неправилности у односу боја или светлости или ако су алати за чишћење направили мале неправилности додајте нови слој кликом на иконицу Add New Layer:
Ако користите оловку са графичком таблом одаберите Brush алат. Отворите подешавања четкице:
Укључите Transfer. Поставите да Opacity Jitter зависи од притиска олокве на таблу, односно, поставите Control: Pen Pressure.
Ако користите миша, екпериментишите са Opacity опцијом након одабира четкице.
Пажљиво нанесите благи слој боје четкицом како бисте уједначили детаље. Наносите боју која преовладава у области коју уређујете. Узорак боје узимате тако што држите тастер Alt и кликнете на област коју желите да третирате четкицом.
Сачувајте резултате ретуширања!
Једном када све завршите сачувајте рад (у PSD формату) и производ ( у JPEG, PNG… формату).