Uputstvo za dodavanje pahulja snega u Photoshopu
Otvorite fotografiju na kojoj želite da izvršite dodavanje pahulja snega. Idite na File-Open ili iskoristite tastere Ctrl+O. U prozoru koji se otvori pronađite planiranu sliku i odaberite je:
Pogodno je da to bude zimska fotografija sa snegom koji je napadao i vidi se u pozadini. Cilj je napraviti realističnu scenu u meri koju uslovi dozvoljavaju.
Pre nego što bilo šta preduzmemo na slici gde želimo da dodamo pahulje, najpre treba napraviti pahulje. Uradićemo to uz pomoć četkice za Photoshop koju ćemo napraviti sami.
Druga uputstva, kao što su Retuširanje fotografije lica ili Promena boje očiju na slikama, možete pronaći ovde: Arhiva Photoshop tutorijala.
Napravite novi dokument veličine 500×500 px. Idite na File-New:
Dodajte novi sloj klikom na ikonicu Create New Layer:
Novi sloj je dodad. Ne morate mu menjati naziv:
Odaberite alat pod nazivom Elliptical Marquee Tool (prečica na tastaturi je taster M).
U donjem uglu (nije bitno da li je levi ili desni) nacrtajte kružnicu. Da ispadne savršenog oblika držite taster Shift dok vučete mišem. Na slici ispod vidite kako to izgleda. Ne morate biti posebno precizni što se tiče veličine.
Ako ste nacrtali kružnicu popunite je crnom bojom. Iskoristite kombinaciju tastera Shift+Backspace i u prozoru koji se otvori označite Use: Black. Kliknite na OK.
Kružnica je popunjena crnom bojom. Zašto crnom? Četkice za Photoshop su Grayscale, što znači da mogu sadržati jedino crnu, belu ili nijanse sive boje između te dve.
U suprotnom delu istog sloja nacrtajte još jednu manju kružnicu. Vidite sliku ispod. Ne morate biti precizni kada je veličina u pitanju.
I ovu kružnicu iz istih razloga na isti način treba popuniti crnom bojom. To izgleda ovako:
Idite sada na Edit-Define Brush Preset… da sačuvate novu četkicu
U polje Name unesite ime koje želite da dodelite četkici. Možete staviti da to bude pahulje. Kliknite na OK da sačuvate.
Napravili smo novu četkicu koja nam je potrebna za dodavanje pahulja. Sačuvali smo je i sada je treba iskoristiti. Možete zatvoriti dokument sa kružnicama jer nam više nije potreban.
Odaberite Brush Tool i u prozoru sa četkicama odaberite onu koju ste malo pre sačuvali:
Verovatno je poslednja na spisku:
Možete je isprobati u sloju koji smo na početku dodali preko originalne slike. Ne liči baš na pahulju? Sada treba podesiti par stvari oko četkice kako bi je učinili korisnijom u ovom našem zadatku.
Otvorite Brush Panel:
Odaberite (i čekirajte ako se to ne dogodi automatski pri odabiru) Shape Dynamics.
- Size Jitter klizač postavite na 100%
- Angle Jitter klizač postavite na 100%
- Roundness Jitter na oko 80% (isprobajte sami)
- Minimum Roundness oko 50% (isprobajte sami)
Odaberite i podesite Scattering koristeći sledeće postavke:
- Označite Both Axes
- Isprobajte nekoliko varijanti dok vežbate, 500-800% treba da bude dobro
Kliknite na Transfer i Opacity Jitter postavite na 100%:
Isprobajte sada četkicu u sloju koji smo napravili na početku preko originalne fotografije. Već je drugačije.
Obrišite sada sloj gde ste isprobavali četkicu. Napravite novi prazan, čist sloj na način koji smo videli na početku. Trebaće nam 4-5 novih slojeva, pa ih možete napraviti odmah.
Odaberite prvi sloj (ostale možete isključiti klikom na ikonicu sa okom ispred sloja). Podesite veličinu četkice na oko 30 (+-10). U ovom sloju dodaćemo pahulje koje se vide u daljini. Dodajte pahulje (još uvek ne liče, ali ne brinite).
Odaberite sada drugi sloj i povećajte veličinu četkice (duplo, ili isprobajte sami). Nanesite pahulje.
Odaberite sada treći sloj sa još većom veličinom četkice jer sada nanosite pahulje koje su još bliže kameri.
Odaberite četvrti sloj i povećajte četkicu. Nanosite pahulje koje bukvalno uleću u kadar. Sada imamo četiri sloja sa različitim veličinama pahulja u zavisnosti od daljine od kamere. Radimo to zato jer nam je bitno da pahulje budu što prorodnije.
Odaberite ponovo prvi sloj sa najmanjim, najdaljim pahuljama. Ostale slojeve možete isključiti dok radite sa ovim. Biće vam lakše tako.
Idite na Filter – Blur – Gaussian Blur.
Radijus postavite tako da pahulje izgledaju kao da su u daljini. Vide se ali ne upadaju toliko u oči, tek nesvesno daju sliku o tome da sneg pada i u daljini, a ne samo ispred nas. Kliknite na OK kada pronađete pravu vrednost.
Uradite to isto sa sledećim slojem. Ovoga puta koristite manji radijus jer su to sada pahulje koje su nam bliže i vidljivije.
Isto tako i sa trećim slojem. Svaki put koristite sve manji radijus kako se približavate kameri.
Sa poslednjim slojem treba postupiti drugačije. Idite na Filter – Blur – Motion Blur.
Angle, ugao od 60 stepeni je dobar, ali probajte vi da postavite vrednost koja vama više odgovara. Distance oko 30 px je zadovoljavajuće, ali opet probajte da pronađete vrednost koja najviše odgovara okruženju na slici. Kliknite na OK.
Svaki sloj možete dodatno uređivati. Pojedine pahulje možete obrisati uz pomoć Eraser Tool-a (prečica na tastaturi je taster E). Da obrišete pahulju odaberite sloj u kome se ona nalazi i upotrebite Eraser Tool.
Slojeve sa pahuljama možete i pomerati uz pomoć Move Tool-a (prečica na tastaturi je taster V) ukoliko želite da im promenite mesto i podesite bolje u odnosu na prostor.
Na isti način možete uređivati različite fotografije. Bitno je postići što prirodniji efekat izgleda snega koji pada. U zavisnosti od perspektive i pozadine fotografije koju uređujete možete dodavati i više slojeva, korigovati veličinu i zamućenost (Blur) samih pahulja.
Prilagodite podešavanja svakoj slici koju uređujete
Ovo uputstvo nije primenjivo kao univerzalno. Međutim, u svim podešavanjima koje sam naveo iznad možete da pronađete dovoljno informacija da učenje nastavite, pobošljate ga i javite mi da ste usavršili ovo što sam ja ovde predstavio.
Počev od postavki četkice pa do zamućenja i ugla pod kojim ćete ga postaviti možete i treba da štelujete sami. Istražujte i pronađite najbolje odnose koji su što bliži onima u prirodi.