Упутство за додавање пахуља снега у Фотошопу (енгл. Photoshop)
Отворите фотографију на којој желите да извршите додавање пахуља снега. Идите на File-Open или искористите тастере Ctrl+O. У прозору који се отвори пронађите планирану слику и одаберите је:
Погодно је да то буде зимска фотографија са снегом који је нападао и види се у позадини. Циљ је направити реалистичну сцену у мери коју услови дозвољавају.
Пре него што било шта предузмемо на слици где желимо да додамо пахуље, најпре треба направити пахуље. Урадићемо то уз помоћ четкице за Фотошоп (енгл. Photoshop Brush) коју ћемо направити сами.
Друга упутства, као што су Ретуширање фотографије лица или Промена боје очију на сликама, можете пронаћи овде: Архива Фотошоп туторијала.
Направите нови документ величине 500×500 px. Идите на File-New:
Додајте нови слој кликом на иконицу Create New Layer:
Нови слој је додад. Не морате му мењати назив:
Одаберите алат под називом Elliptical Marquee Tool (пречица на тастатури је тастер М).
У доњем углу (није битно да ли је леви или десни) нацртајте кружницу. Да испадне савршеног облика држите тастер Shift док вучете мишем. На слици испод видите како то изгледа. Не морате бити посебно прецизни што се тиче величине.
Ако сте нацртали кружницу попуните је црном бојом. Искористите комбинацију тастера Shift+Backspace и у прозору који се отвори означите Use: Black. Кликните на ОК.
Кружница је попуњена црном бојом. Зашто црном? Четкице за Фотошоп су Grayscale, што значи да могу садржати једино црну, белу или нијансе сиве боје између те две.
У супротном делу истог слоја нацртајте још једну мању кружницу. Видите слику испод. Не морате бити прецизни када је величина у питању.
И ову кружницу из истих разлога на исти начин треба попунити црном бојом. То изгледа овако:
Идите сада на Edit-Define Brush Preset… да сачувате нову четкицу
У поље Name унесите име које желите да доделите четкици. Можете ставити да то буде пахуље. Кликните на ОК да сачувате.
Направили смо нову четкицу која нам је потребна за додавање пахуља. Сачували смо је и сада је треба искористити. Можете затворити документ са кружницама јер нам више није потребан.
Одаберите Brush Tool и у прозору са четкицама одаберите ону коју сте мало пре сачували:
Вероватно је последња на списку:
Можете је испробати у слоју који смо на почетку додали преко оригиналне слике. Не личи баш на пахуљу? Сада треба подесити пар ствари око четкице како би је учинили кориснијом у овом нашем задатку.
Отворите Brush Panel:
Одаберите (и чекирајте ако се то не догоди аутоматски при одабиру) Shape Dynamics.
- Size Jitter клизач поставите на 100%
- Angle Jitter клизач поставите на 100%
- Roundness Jitter на око 80% (испробајте сами)
- Minimum Roundness око 50% (испробајте сами)
Одаберите и подесите Scattering користећи следеће поставке:
- Означите Both Axes
- Испробајте неколико варијанти док вежбате, 500-800% треба да буде добро
Кликните на Transfer и Opacity Jitter поставите на 100%:
Испробајте сада четкицу у слоју који смо направили на почетку преко оригиналне фотографије. Већ је другачије.
Обришите сада слој где сте испробавали четкицу. Направите нови празан, чист слој на начин који смо видели на почетку. Требаће нам 4-5 нових слојева, па их можете направити одмах.
Одаберите први слој (остале можете искључити кликом на иконицу са оком испред слоја). Подесите величину четкице на око 30 (+-10). У овом слоју додаћемо пахуље које се виде у даљини. Додајте пахуље (још увек не личе, али не брините).
Одаберите сада други слој и повећајте величину четкице (дупло, или испробајте сами). Нанесите пахуље.
Одаберите сада трећи слој са још већом величином четкице јер сада наносите пахуље које су још ближе камери.
Одаберите четврти слој и повећајте четкицу. Наносите пахуље које буквално улећу у кадар. Сада имамо четири слоја са различитим величинама пахуља у зависности од даљине од камере. Радимо то зато јер нам је битно да пахуље буду што прородније.
Одаберите поново први слој са најмањим, најдаљим пахуљама. Остале слојеве можете искључити док радите са овим. Биће вам лакше тако.
Идите на Filter – Blur – Gaussian Blur.
Радијус поставите тако да пахуље изгледају као да су у даљини. Виде се али не упадају толико у очи, тек несвесно дају слику о томе да снег пада и у даљини, а не само испред нас. Кликните на ОК када пронађете праву вредност.
Урадите то исто са следећим слојем. Овога пута користите мањи радијус јер су то сада пахуље које су нам ближе и видљивије.
Исто тако и са трећим слојем. Сваки пут користите све мањи радијус како се приближавате камери.
Са последњим слојем треба поступити другачије. Идите на Filter – Blur – Motion Blur.
Angle, угао од 60 степени је добар, али пробајте ви да поставите вредност која вама више одговара. Distance око 30 px је задовољавајуће, али опет пробајте да пронађете вредност која највише одговара окружењу на слици. Кликните на ОК.
Сваки слој можете додатно уређивати. Поједине пахуље можете обрисати уз помоћ Eraser Tool-a (пречица на тастатури је тастер Е). Да обришете пахуљу одаберите слој у коме се она налази и употребите Eraser Tool.
Слојеве са пахуљама можете и померати уз помоћ Move Tool-a (пречица на тастатури је тастер V) уколико желите да им промените место и подесите боље у односу на простор.
На исти начин можете уређивати различите фотографије. Битно је постићи што природнији ефекат изгледа снега који пада. У зависности од перспективе и позадине фотографије коју уређујете можете додавати и више слојева, кориговати величину и замућеност (Blur) самих пахуља.
Прилагодите подешавања свакој слици коју уређујете
Ово упутство није примењиво као универзално. Међутим, у свим подешавањима које сам навео изнад можете да пронађете довољно информација да учење наставите, побошљате га и јавите ми да сте усавршили ово што сам ја овде представио.
Почев од поставки четкице па до замућења и угла под којим ћете га поставити можете и треба да штелујете сами. Истражујте и пронађите најбоље односе који су што ближи онима у природи.