Ретуширање (енгл. retouch) фотографије је манипулација фотографијом са циљем да се добије жељени ефекат, побољша видљивост циљаних и смањи видљивост нежељених детаља. У овом поступку не постоји стандард. Циљ је послати квалитетну, јасно препознатљиву и допадљиву поруку.
За ретуширање се може користити било који софтвер за обраду фотографије који поседује опције за уређивање и извоз производа у жељеном формату. Неки од напознатијих су:
- Адобеов Фотошоп (енгл. Adobe Photoshop)
- ГИМП (енгл. GIMP)
- Крита (енгл. Krita)
Шта се налази на овој страници?
Ово је упутство за уређивање фотографије на којој се налази лице са ког треба избацити ситне неправилности и побољшати целокупан приказ. За овај поступак није вам потребно предзнање из области обраде фотографије али резултат који ћете на крају добити може се поредити са фотографијама које виђате на веб-сајтовима или часописима.
[symple_box color=”blue” fade_in=”false” float=”center” text_align=”left” width=””]Цело упутство рађено је у Фотошопу. Детаљи коју су изложени испод и кораци са сликама примењиви су и односе се на овај уређивач дигиталне фотографије. [/symple_box]
Савет: Претеривање у било чему увек води супротности
Најбољи фотографи користе алате за обраду фотографије и то није тајна нити треба да буде. Сви користе фотоманипулацију да добију најбоље резултате. Искусни фотографи се труде да користе Фотошоп (или неки други алат) у најмањој могућној мери. Користе га за ситне детаље и неправилности које је немогуће избећи подешавањем светла или шминком. Ту су и детаљи као што су боре, бубуљице и карактер коже.
Претеривање у улепшавању, чишћењу и изменама може да одведе у крајност, неукус и кич. Пластично лице имају лутке. Жива бића имају боре, поре и ситне неправилности које у склопу са осталим цртама дају резултате и уникатну лепоту.
Имајте то на уму када кренете да радите.
Чишћење лица у Фотошопу
Покрените Фотошоп и отворите слику коју желите да обрадите. Идите на File-Open или истовремено стисните тастере Ctrl+О. У отвореном прозору пронађите слику, одаберите је и отворите кликом на одговарајуће дугме.
Битан је квалитет слике. Што је квалитет већи то је лакше урадити и применити манипулацију било које врсте.
Сада, када је слика отворена и спремна притисните тастере Ctrl+J да бисте дуплирали оригиналну фотографију (никада не радите измене на оригиналу, увек на копији). Назовите је именом које ће вас асоцирати на оно што радите са њом. Можете јој дати име “ретуширање”. Име слоја мењате тако што у одељку Layers (слика испод), кликнете два пута на подразумевано име слоја (Layer “неки број”).
На овом слоју, у примеру на сликама названом “ретуширање”, треба извести исправке детаља. Није битно да ли су то боре, бубуљице, промењена боја коже или ситне светлосне неправилности. Сваку грешку треба обрисати у мери која не нарушава саму природу лица.
За ту сврху може се користити Spot Healing Brush Tool и Healing Brush Tool.
За ситне тачкице и танке линије најбоље је ( и најлакше) користити Spot Healing Brush Tool. Подесите величину четкице (слика испод) тако да буде тек мало већа од површине детаља који уклањате и кликните на детаљ.
Од количине детаља које уклањате зависи и време које ће бити уложено у овај посао. Што боље и пажљивије обавите ово чишћење, резултати ће бити бољи. За тачкице кликните за уклањање, за боре и линије држите тастер миша и вуците дужином.
Оригинал и фотографија након употребе Spot Healing Brush алата виде се испод. Немојте претеривати.
Ако сте завршили са овим преправкама додајте нови слој кликом на дугме New Layer или комбинацијом тастера Shift+Ctrl+N.
Нови слој можете назвати “кожа” или именом које ће вас асоцирати на оно што ћете радити.
Одаберите слој који сте управо направили и идите на Edit-Fill…
У прозору који се отвори одаберите 50% Gray, затим кликните на дугме ОК.
Изнад списка слојева налази се поље за одабир и задавање Blendig Mod-a. Кликните на њега и у падајућем изборнику одаберите Overlay.
Увеличајте приказ на 200 или 300 или 400% користећи алат за зумирање.
Да ли видите детаље који се манифестују као светле и тамне тачке груписане наизменично? То су поре коже и треба умањити истицање како тамних тако и светлих тачака.
Да умањите светле и тамне тачке користите Dodge и Burn Tool.
Одаберите најпре Dodge Tool и њиме обрадите тамне тачке и пределе уз следеће поставке:
Величину четкице бирајте по потреби. Са истим поставкама користите и Burn Tool и њиме третирајте светле пределе. Користите ова два алата наизменично и постепено како бисте уклопили тамне и светле пределе.
Направите поново нови слој комбинацијом тастера Shift+Ctrl+N. Назовите га “сједињавање” јер ћемо сада обавити сједињавање свих делова који се истичу – одскачу од своје околине.
Одаберите четкицу. Бирајте неку од Soft Round четкица.
Уколико имате графичку таблу и оловку за цртање, кликните на иконицу Toggle the brush panel:
Одаберите Transfer у одељку Brush Tip Shape и под опцијом Control поставите PenPressure.
Ако користите миш за овај посао експериментишите са опцијом Opacity(слика испод). Испробајте неколико нивоа али можете најпре пробати са 35%.
Одаберите Eyedropper Tool и уз помоћ овог алата бираћете боје са лица које обрађујете. Најпре одаберете боју која доминира у одређеној области. За то је довољно да кликнете на ту област.
Након одабира боје, одаберите Brush Tool (са подешавањима које сам навео изнад) и лагано осенчите део (нрп. најсветлији део чела) бојом која иначе доминира у њему. Циљ је да се истом бојом попуне ситне неправилности изазване лошим светлом или текстуром коже. Не претерујте. Трудите се да изгледа што суптилније и природно.
Оловка са графичком таблом је много кориснија код ових детаља јер се количина одабране боје наноси у зависности од притиска на таблу (оловка региструје нивое притиска), док се мишем боја наноси са наносом од 100% и зато треба кориговати Opacity на начин поменут напред у тексту.
Резултат
Ево поређења оригиналне слике и обраде у Фотошопу извршене тачно онако како је напред описано.
Мој лични став, иако ме нисте питали, је да не треба ићи превише далеко од природног и постојећег – истинитог. Контуре и нијансе, тамно и светло, горко и слатко чине комплетан доживљај непоновљивим и оригиналним. Уплитањем преко здраве мере ствара се опасност да ће постигнути склад бити нарушен, а уникатност претворена у шаблон. Тада све губи смисао. Чувајте се те мере и вежбајте, учите и понављајте све што знате.